Actualitate
Împreună hrănim speranța celor aflați în dificultate: o nouă ediție a Colectei Naționale de Alimente revine între 13-15 decembrie, în 985 de magazine din toată țara
Comunicat de presă
În perioada 13-15 decembrie, Federația Băncilor pentru Alimente din România – FBAR și cele nouă Bănci Regionale pentru Alimente din București, Cluj, Roman, Brașov, Oradea, Timișoara, Constanța, Craiova, Galați organizează tradiționala Colectă Națională de Alimente, una dintre cele mai mari campanii de solidaritate din România, menită să aducă alinare persoanelor vulnerabile. Campania reunește parteneri, voluntari, organizații și comunități din întreaga țară sub sloganul „Împreună hrănim speranța”.
Ediția de Crăciun a Colectei Naționale de Alimente face un apel la solidaritate, invitând clienții magazinelor partenere – Lidl România, PENNY | REWE România, Auchan România și Kaufland România – să sprijine concret persoanele aflate în dificultate. Oamenii sunt încurajați să achiziționeze produse alimentare neperisabile, precum conserve, paste, orez, zahăr, ulei, făină, cereale, dulciuri sau alimente pentru copii, să le așeze în punga portocalie, simbol al speranței, și să le depună în spațiile special amenajate, amplasate după casele de marcat.
Campania se derulează în 985 magazine ale retailerilor parteneri, astfel:
- la nivel național, în oricare dintre cele 363 magazine Lidl România;
- la nivel național, în oricare dintre cele 403 magazine PENNY | REWE România;
- în 42 magazine Auchan România din toată țara;
- în 177 magazine Kaufland România din toată țara.
Toate alimentele donate vor fi distribuite în scurt timp după colectare, prin prin Rețeaua Băncilor pentru Alimente și organizațiile partenere, către cei mai vulnerabili. Fiecare donație contează și va aduce de sărbători alinare și speranță pentru cei care trec prin momente dificile: familii nevoiașe care abia reușesc să pună ceva pe masă; mame singure care se străduiesc să ofere un viitor copiilor lor; copii din centre de plasament, de zi sau de recuperare; vârstnici care își duc zilele în singurătate; persoane fără adăpost și mulți alți oameni în mare nevoie din toată țara.
Mii de voluntari, de toate vârstele și din diverse medii, recunoscuți după vestele portocalii, vor fi prezenți în magazinele participante pentru a încuraja donațiile și a colecta produsele, oferind sprijin și informații celor care doresc să contribuie. În toată țara, ei vor fi vocea solidarității, conectând generozitatea oamenilor cu cei care au nevoie. Ioana, unul dintre voluntarii din ediția anterioară, mărturisește: „Am trăit o emoție aproape permanentă, cu fiecare întâlnire pe care am avut-o. Atât în fața celor care refuzau invitația noastră, precum și în fața celor care păreau a fi mai vulnerabili decât noi, dar de fapt erau mai puternici, pentru că dăruiau. Suntem făcuți să dăruim!”
Într-un context economic și social tot mai dificil, numărul persoanelor afectate de sărăcie și lipsa hranei crește constant. Potrivit INS, 32% dintre români sunt la risc de sărăcie sau excluziune socială, cel mai mare procent din UE (media fiind 22%). Copiii sunt cei mai vulnerabili, iar un studiu World Vision din 2024 arată că 22% dintre copiii din mediul rural merg la culcare flămânzi. În acest cadru, Colecta Națională de Alimente devine un exemplu al puterii solidarității și colaborării.
„Colecta Națională de Alimente este mai mult decât o inițiativă caritabilă; este o ocazie de a împărtăși din ceea ce avem cu cei care au mai puțin. În doar trei zile, putem transforma cumpărăturile zilnice într-un gest de solidaritate care schimbă vieți. Împreună, generozitatea devine speranță.” Gabriel Sescu, președinte Federația Băncilor pentru Alimente din România – FBAR.
Campania este posibilă datorită sprijinului oferit de partenerii consacrați ai Rețelei Băncilor pentru Alimente, care susțin zi de zi misiunea acesteia de a reduce risipa alimentară și sărăcia: Lidl România, PENNY | REWE România, Auchan România, Kaufland România, CHEP România și Edenred România.
Această inițiativă este o parte esențială a misiunii Rețelei Băncilor pentru Alimente, care urmărește reducerea risipei alimentare și sprijinirea persoanelor vulnerabile. Pe lângă activitatea zilnică de salvare a hranei oferite de companii, cele două ediții anuale ale Colectei mobilizează publicul să doneze pentru cei în dificultate, promovând solidaritatea într-o societate tot mai fragmentată.
Colecta de Alimente, o campanie de tradiție desfășurată la nivel european, a ajuns în România la cea de XI-a ediție. În cele zece ediții anterioare, peste 747 de tone de alimente au fost colectate și distribuite către zeci de mii de persoane vulnerabile datorită generozității donatorilor, partenerilor și voluntarilor.
Federația Băncilor pentru Alimente din România – FBAR, împreună cu cele nouă Bănci Regionale pentru Alimente din București, Cluj, Roman, Oradea, Brașov, Timișoara, Constanța, Craiova, Galați, constituie o mare rețea națională de solidaritate la dispoziția societății, organizațiilor caritabile și a celor mai vulnerabili dintre noi, o punte între existența surplusului de alimente și cei care au mai multă nevoie de hrană. Băncile pentru Alimente colectează și donează ONG-urilor partenere produse pe care producătorii, importatorii, distribuitorii sau retailerii le donează. Obiectivul asumat al Băncilor este acela ca alimentele și produsele nealimentare considerate surplusuri, în care au fost investite resurse materiale, timp și muncă, să nu ajungă pierderi sau risipă, ci să fie consumate de către cei aflați în dificultate și care nu au putere de cumpărare, contribuind astfel și la reducerea emisiilor de gaze produse de deșeurile alimentare.
FBAR se inspiră din modelul Federației Europene a Băncilor pentru Alimente (FEBA) și este recunoscută ca membru cu drepturi depline al acesteia. Din 2016, când a fost creată prima Bancă pentru Alimente din România la București și până astăzi, Rețeaua Națională a Băncilor pentru Alimente a salvat de la pierdere și risipă peste 27.100 tone de alimente, în valoare de peste 63 milioane euro. Aceste alimente au fost transformate în aproximativ 54,3 milioane de porții de hrană pentru peste 292.600 persoanele în dificultate, aflate în grija a 807 ONG-uri partenere.
Pentru mai multe informații: office@bancapentrualimente.ro; 0742 028 855
Actualitate
Un autoturism s-a răsturnat într-o prăpastie în Agăș. O persoană a ajuns la spital
Un autoturism s-a răsturnat, în această seară, într-o prăpastie cu o adâncime de aproximativ 10–12 metri, în comuna Agăș, satul Agăș, județul Bacău.
La locul accidentului au intervenit pompieri militari din cadrul Punctului de Lucru Brusturoasa și al Gărzii de Intervenție Comănești, cu o autospecială de stingere și o autospecială de descarcerare, alături de un echipaj SMURD și echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean. De asemenea, pentru sprijin a fost solicitat și Salvamont, punctul de lucru Sulta–Agăș.
În accident au fost implicate două persoane. Un bărbat a reușit să iasă singur din autoturism înainte de sosirea echipajelor de intervenție. Acesta a fost evaluat la fața locului și a refuzat transportul la spital.
Cea de-a doua victimă, un bărbat rămas încarcerat în autoturism, a fost extrasă de echipajele de descarcerare. Potrivit evaluării medicale, acesta prezenta dureri în zona lombară și escoriații, fiind transportat la spital de un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean pentru investigații suplimentare.
Pe durata intervenției, pompierii au asigurat măsurile de prevenire și stingere a incendiilor, pentru eliminarea oricărui risc suplimentar.
Actualitate
ARBOmedia relansează rețeaua ARBOpodcast într-un format extins, cu o listă numeroasă de podcasturi și noi formate de publicitate
Lansată inițial în 2021, prima versiune a diviziei ARBOpodcast a reunit un număr restrâns de podcasturi, dar, grație fuziunii cu Thinkdigital de la sfârșitul anului trecut, rețeaua a crescut considerabil, iar în acest an a adăugat noi titluri în ofertă.
Rețeaua ARBOpodcast numără în prezent 50 de creatori de conținut care realizează 54 de podcasturi pe subiecte diverse: de la social, politic, business ori tehnologie, până la sănătate, parenting, dezvoltare personală, sport, monden sau divertisment.
Printre numele sonore din rețeaua ARBOpodcast se numără (alfabetic) realizatori precum Radu Buzăianu, Dan Cadar, Răzvan Exarhu, Gojira, Virgil Ianțu, Cătălin Măruță, Mihai Morar, Tudor Mușat, Cătălin Oprișan, Radu Paraschivescu, Dragoș Pătraru, Liana Stanciu, Doru Supeală, Cătălin Striblea, Mihaela Tatu, Teo Trandafir, Radu Andrei Tudor și mulți alții.
Potrivit studiului „Media Digitală în România 2025” realizat de BRAT circa 4,8 milioane de români consumă podcasturi, într-o piață digitală în care utilizatorii petrec peste patru ore zilnic online. Alte studii internaționale, precum cele realizate de YouGov, plasează România printre liderii europeni la consumul de podcasturi, cu 47% dintre români ascultând podcasturi cel puțin o oră pe săptămână.
Serviciul ARBOpodcast oferă cinci tipuri de publicitate: Product Placement, Sponsored Intro, Pre Roll & Mid Roll Ads și Full Sponsorship, la care se adaugă un format inedit pentru piața românească: Podcast Reel Native Brand Frame, dedicat Reels-urilor de promovare a podcasturilor în social media.
„Podcasturile au devenit spații reale de influență, nu doar canale alternative de conținut. Prin relansarea ARBOpodcast și introducerea formatului Podcast Reel Native Brand Frame ne propunem să conectăm mai bine creatorii, brandurile și social media într-un ecosistem coerent, în care publicitatea este integrată natural, nu impusă”, declară Alin Alecu, Managing Director ARBOmedia.
ARBOpodcast se adaugă unei game de rețele de comunicare comercială care a consacrat deja ARBOmedia drept regia de media cu una dintre cele mai diversificate oferte pentru piața de profil din România.
Fondată în 1997, compania a lansat de-a lungul timpului rețele consolidate de media, începând cu rețeaua de publicitate în presa scrisă (din 2003) și continuând ulterior cu rețele similare de site-uri web, radio local sau televiziune locală.
În ultimii 10 ani, ARBOmedia și-a extins activitatea către influencer marketing (din 2017), devenind unul dintre actorii importanți în acest domeniu și, mai nou, a adus în prim-plan publicitatea integrată în jocuri (post-fuziunea cu Thinkdigital).
Puteți găsi aici lista completă a podcasturilor incluse în rețeaua ARBOpodcast precum și detalii legate de formatele de publicitate oferite.
Actualitate
Accident grav pe DN2-E85, în comuna Filipești. O femeie și-a pierdut viața
În această seară, pompierii militari băcăuani au fost solicitați să intervină în urma unui accident rutier produs pe DN2-E85, în comuna Filipești.
La locul evenimentului au fost mobilizate o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, o ambulanță SMURD TIM și o ambulanță SMURD EPA din cadrul Detașamentului de Pompieri Bacău.
Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, accidentul s-a produs în urma coliziunii dintre două autoturisme, fiind implicate trei persoane.
Două persoane s-au autoevacuat din unul dintre autovehicule, în timp ce cea de-a treia victimă, o femeie, a fost găsită încarcerată și în stare de inconștiență. După extragerea acesteia dintre fiarele contorsionate, echipajele medicale au început imediat manevrele de resuscitare.
Din nefericire, victima nu a răspuns manevrelor de resuscitare, iar medicii au declarat decesul acesteia.
Celelalte două persoane implicate în accident au fost evaluate medical la fața locului și transportate ulterior la Unitatea de Primiri Urgențe Bacău pentru investigații și tratament de specialitate.
Cauzele și împrejurările producerii accidentului urmează să fie stabilite de către polițiști.
