Actualitate
PERCHEZIȚII LA PERSOANE BĂNUITE DE FRAUDE DIN FONDURI COMUNITARE ȘI NAȚIONALE
Comunicat de presă
Polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Bacău, cu sprijinul celor din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bacău, sub coordonarea procurorilor din cadrul Parchetului European (EPPO) – Biroul Teritorial Iași, au acționat pentru destructurarea unui grup infracțional organizat, bănuit de comiterea unei fraude în valoare de 1,6 milioane de euro, din fonduri comunitare și naționale destinate promovării și stimulării angajărilor.
Astăzi, 15 februarie, au fost efectuate 13 percheziții domiciliare, pentru administrarea probatoriului și tragerea la răspundere a bănuiților, atât la domiciliile unor funcționari publici, cât și la sediile unor societăți comerciale private, fiind descoperite și ridicate mijloace materiale de probă.
Conform investigațiilor începute în luna decembrie 2021 de către autoritățile din România și preluate, ulterior, de către procurorii din cadrul EPPO Iași, membrii unui grup infracțional organizat ar fi înființat, începând cu anul 2019, 7 societăți comerciale fictive, pentru a obține în mod fraudulos fonduri comunitare, dar și naționale, destinate a fi folosite pentru a ajuta la pregătirea și calificarea persoanele fără locuri de muncă.
Din probatoriul administrat, a rezultat faptul că 12 persoane, din județul Bacău, ar fi constituit un grup infracțional organizat, a cărui activitate infracțională s-ar fi desfășurat în perioada 2019 – 2022, cu scopul de a obține, în mod fraudulos, fonduri nerambursabile, fonduri cofinanțate din Fondul Social European, prin Programul Operațional Dezvoltarea Capitalului Uman 2014 – 2020.
Bănuiții, având calitatea de aministratori în drept sau în fapt ai unor societăți comerciale, ar fi aplicat și obținut fonduri nerabursabile din partea Uniunii Europene, dar și de la statul român, pentru angajarea mai multor persoane fără locuri de muncă și pregătirea acestora (training).
Pentru a-și atinge scopul, se presupune că aceștia ar fi întocmit și prezentat documente inexacte sau false la Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM), cu scopul de a obține subvenții pentru organizarea acestor programe de pregătire.
În mod concret, aceștia ar fi certificat faptul că beneficiarii fondurilor erau persoane fără loc de muncă, conform condițiilor de acordare a fondurilor.
În realitate, în unele cazuri, persoanele erau deja angajate ale acestor societăți comerciale și au întrerupt contractele de muncă în mod formal, pentru a putea fi reangajate.
În alte cazuri, persoanele beneficiare ale subvențiilor nu întruneau condițiile stabilite pentru acordare.
Mai mult decât atât, bănuiții ar fi depus și documente false, prin care ar fi atestat faptul că ar fi oferit activități de training și pregătire care, potrivit investigațiilor, în fapt nu ar fi avut loc.
În acest mod, ar fi angajat 197 de persoane, fraudând astfel bugetul Uniunii Europene, dar și cel național cu suma totală de 1,6 milioane de euro (85% fiind fonduri comunitare și 15% de la bugetul de stat).
12 persoane urmează a fi conduse la sediul Parchetului European (EPPO), pentru audieri, urmând ca procurorul de caz să dispună măsurile legale care se impun.
Suportul de specialitate a fost asigurat de Direcţia Operaţiuni Speciale din cadrul Poliției Române.
Activităţile au fost desfăşurate cu sprijinul jandarmilor din cadrul Grupării Mobile de Jandarmi Bacău.
Facem precizarea că, pe întreg parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție
Actualitate
Un autoturism s-a răsturnat într-o prăpastie în Agăș. O persoană a ajuns la spital
Un autoturism s-a răsturnat, în această seară, într-o prăpastie cu o adâncime de aproximativ 10–12 metri, în comuna Agăș, satul Agăș, județul Bacău.
La locul accidentului au intervenit pompieri militari din cadrul Punctului de Lucru Brusturoasa și al Gărzii de Intervenție Comănești, cu o autospecială de stingere și o autospecială de descarcerare, alături de un echipaj SMURD și echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean. De asemenea, pentru sprijin a fost solicitat și Salvamont, punctul de lucru Sulta–Agăș.
În accident au fost implicate două persoane. Un bărbat a reușit să iasă singur din autoturism înainte de sosirea echipajelor de intervenție. Acesta a fost evaluat la fața locului și a refuzat transportul la spital.
Cea de-a doua victimă, un bărbat rămas încarcerat în autoturism, a fost extrasă de echipajele de descarcerare. Potrivit evaluării medicale, acesta prezenta dureri în zona lombară și escoriații, fiind transportat la spital de un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean pentru investigații suplimentare.
Pe durata intervenției, pompierii au asigurat măsurile de prevenire și stingere a incendiilor, pentru eliminarea oricărui risc suplimentar.
Actualitate
ARBOmedia relansează rețeaua ARBOpodcast într-un format extins, cu o listă numeroasă de podcasturi și noi formate de publicitate
Lansată inițial în 2021, prima versiune a diviziei ARBOpodcast a reunit un număr restrâns de podcasturi, dar, grație fuziunii cu Thinkdigital de la sfârșitul anului trecut, rețeaua a crescut considerabil, iar în acest an a adăugat noi titluri în ofertă.
Rețeaua ARBOpodcast numără în prezent 50 de creatori de conținut care realizează 54 de podcasturi pe subiecte diverse: de la social, politic, business ori tehnologie, până la sănătate, parenting, dezvoltare personală, sport, monden sau divertisment.
Printre numele sonore din rețeaua ARBOpodcast se numără (alfabetic) realizatori precum Radu Buzăianu, Dan Cadar, Răzvan Exarhu, Gojira, Virgil Ianțu, Cătălin Măruță, Mihai Morar, Tudor Mușat, Cătălin Oprișan, Radu Paraschivescu, Dragoș Pătraru, Liana Stanciu, Doru Supeală, Cătălin Striblea, Mihaela Tatu, Teo Trandafir, Radu Andrei Tudor și mulți alții.
Potrivit studiului „Media Digitală în România 2025” realizat de BRAT circa 4,8 milioane de români consumă podcasturi, într-o piață digitală în care utilizatorii petrec peste patru ore zilnic online. Alte studii internaționale, precum cele realizate de YouGov, plasează România printre liderii europeni la consumul de podcasturi, cu 47% dintre români ascultând podcasturi cel puțin o oră pe săptămână.
Serviciul ARBOpodcast oferă cinci tipuri de publicitate: Product Placement, Sponsored Intro, Pre Roll & Mid Roll Ads și Full Sponsorship, la care se adaugă un format inedit pentru piața românească: Podcast Reel Native Brand Frame, dedicat Reels-urilor de promovare a podcasturilor în social media.
„Podcasturile au devenit spații reale de influență, nu doar canale alternative de conținut. Prin relansarea ARBOpodcast și introducerea formatului Podcast Reel Native Brand Frame ne propunem să conectăm mai bine creatorii, brandurile și social media într-un ecosistem coerent, în care publicitatea este integrată natural, nu impusă”, declară Alin Alecu, Managing Director ARBOmedia.
ARBOpodcast se adaugă unei game de rețele de comunicare comercială care a consacrat deja ARBOmedia drept regia de media cu una dintre cele mai diversificate oferte pentru piața de profil din România.
Fondată în 1997, compania a lansat de-a lungul timpului rețele consolidate de media, începând cu rețeaua de publicitate în presa scrisă (din 2003) și continuând ulterior cu rețele similare de site-uri web, radio local sau televiziune locală.
În ultimii 10 ani, ARBOmedia și-a extins activitatea către influencer marketing (din 2017), devenind unul dintre actorii importanți în acest domeniu și, mai nou, a adus în prim-plan publicitatea integrată în jocuri (post-fuziunea cu Thinkdigital).
Puteți găsi aici lista completă a podcasturilor incluse în rețeaua ARBOpodcast precum și detalii legate de formatele de publicitate oferite.
Actualitate
Accident grav pe DN2-E85, în comuna Filipești. O femeie și-a pierdut viața
În această seară, pompierii militari băcăuani au fost solicitați să intervină în urma unui accident rutier produs pe DN2-E85, în comuna Filipești.
La locul evenimentului au fost mobilizate o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, o ambulanță SMURD TIM și o ambulanță SMURD EPA din cadrul Detașamentului de Pompieri Bacău.
Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, accidentul s-a produs în urma coliziunii dintre două autoturisme, fiind implicate trei persoane.
Două persoane s-au autoevacuat din unul dintre autovehicule, în timp ce cea de-a treia victimă, o femeie, a fost găsită încarcerată și în stare de inconștiență. După extragerea acesteia dintre fiarele contorsionate, echipajele medicale au început imediat manevrele de resuscitare.
Din nefericire, victima nu a răspuns manevrelor de resuscitare, iar medicii au declarat decesul acesteia.
Celelalte două persoane implicate în accident au fost evaluate medical la fața locului și transportate ulterior la Unitatea de Primiri Urgențe Bacău pentru investigații și tratament de specialitate.
Cauzele și împrejurările producerii accidentului urmează să fie stabilite de către polițiști.
