Actualitate

Un autoturism s-a răsturnat într-o prăpastie în Agăș. O persoană a ajuns la spital

Published

on

Un autoturism s-a răsturnat, în această seară, într-o prăpastie cu o adâncime de aproximativ 10–12 metri, în comuna Agăș, satul Agăș, județul Bacău.

La locul accidentului au intervenit pompieri militari din cadrul Punctului de Lucru Brusturoasa și al Gărzii de Intervenție Comănești, cu o autospecială de stingere și o autospecială de descarcerare, alături de un echipaj SMURD și echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean. De asemenea, pentru sprijin a fost solicitat și Salvamont, punctul de lucru Sulta–Agăș.

În accident au fost implicate două persoane. Un bărbat a reușit să iasă singur din autoturism înainte de sosirea echipajelor de intervenție. Acesta a fost evaluat la fața locului și a refuzat transportul la spital.

Cea de-a doua victimă, un bărbat rămas încarcerat în autoturism, a fost extrasă de echipajele de descarcerare. Potrivit evaluării medicale, acesta prezenta dureri în zona lombară și escoriații, fiind transportat la spital de un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean pentru investigații suplimentare.

Pe durata intervenției, pompierii au asigurat măsurile de prevenire și stingere a incendiilor, pentru eliminarea oricărui risc suplimentar.

Exit mobile version