Actualitate
Primarul din Onești spune de ce nu poate candida
Motivul bizar care stă la baza acestei decizii!
În anul 2012 un salariat al primăriei Onești a achiziționat pentru și în numele UAT Onești, cu respectarea procedurile legale, dulciuri în valoare de 18.000 de lei, de la o firmă a cărei acționar eram la acea vreme. Dulciuri care au fost dăruite colindătorilor în perioada sărbătorilor de iarnă.
De menționat este faptul, că valoarea adaosului comercial pentru marfa respectivă a fost în valoare de 600 lei.
Ulterior factura cu produsele achiziționate și distribuite colindătorilor a ajuns pe biroul meu de primar, așa cum se întamplă cu orice factură, pentru a fi aprobată la plată.
Faptul că am aplicat indicativul DEF și semnătura pe factura respectivă, fără să am vreo idee că acest lucru ar fi trebuit să îl facă secretarul primăriei în acest caz, m-a făcut ulterior vinovat de “conflict de interese”.
ATENȚIE din nou: Dacă secretarul primăriei ar fi semnat în cazul prezentat, în locul meu, factura și OP-ul respectiv, fapta nu ar fi mai existat.
În perioada imediat următoare un alt salariat al primăriei, “vigilent și bine intenționat”, a trimis o copie a facturii respective către Agenția Națională de Integritate (ANI).
În baza acelei informații ANI a întocmit un raport prin care a constatat un “conflict de interese”.
Eu am contestat raportul ANI și am ajuns în fața judecătorului.
Judecătorul respectiv a apreciat că fapta este de natură penală, a suspendat procesul cu contestația și a dispus trimiterea mea în judecată.
Pe perioada anchetei am cerut către ANI să dispună o expertiză economică să se analizeze dacă a existat vreo fraudă economică. Răspunsul ANI a fost că: “Nu există suspiciuni de fraudă economică, ci doar conflict de interese. Și dacă ar fi fost un leu valoarea facturii, tot conflict de interese ar fi fost”.
Ulterior pentru această faptă am fost judecat și condamnat la patru luni închisoare cu suspendare și interzicerea dreptului de a alege și de a fi ales pentru o perioadă de doi ani și patru luni.
După ispășirea pedepsei cazierul meu a devenit curat, drept pentru care am putut candida în anul 2020.
Între timp a fost reluat procesul privind contestația mea împotriva raportului ANI și ca o coincidență stranie în urmă cu trei zile, acum în prag de alegeri a venit sentința cu respingerea contestației mele împotriva raportului ANI.
Deși pentru fapta identificată prin raportul ANI, am primit și executat o pedeapsă privativă de libertate cu suspendare și coroborând cu principiul că “pentru aceeași faptă nu poți fi pedepsit de două ori”, eu în percepția ANI, nu aș mai putea ocupa o funcție publică pentru o perioadă de trei ani, după terminarea mandatului de primar, în condițiile în care conform codului administrativ, pentru un “conflict de interese”, pedeapsa maximă este tăierea a 10% din salar pentru o perioadă de maxim 6 luni.
În acest caz există riscul să îmi depun candidatura, să îmi fie acceptată, să câștig alegerile cu 80% și să nu îmi fie validată funcția de primar pentru următorul mandat. Caz în care candidatul de pe locul 2, chiar dacă a obținut doar 7 procente să devină primar.
Acest risc, pentru mine, este de neconceput și pe care nu îl voi accepta.
Onoarea și cuvântul dat la alegerile anterioare mă împing să nu risc în a pierde ce am început să construiesc și ce urmează a construi.
Orgoliul meu nu poate sta în calea acestui risc, iar pentru Onești și pentru oneșteni nu voi pune în primejdie situația de a vă abandona chiar acum când în sfârșit am creat acel moment 0 așteptat de mult timp.
Îmi iubesc prea mult orașul, ca acum după ce l-am scos din datorii și l-am adus pe calea cea bună, să îl las pe mâna vreunui individ care are ca unic obiectiv, prin funcția obținută nemeritat, să își schimbe mașina sau vila sau să mai primească prin donație vreun spațiu comercial.
Cam asta este pățania prin care am trecut și care stă în calea candidaturii mele.
Dacă eu sunt “cel mai mare infractor din România”, așa cum unii încearcă să insinueze, doar dumneavoastră oneștenii puteți aprecia.
Armele nu sunt predate și vă promit că voi încerca clarificarea acestei situații, întrucât la acest moment doar faptul că există anumite interpretări că nu aș putea fi validat în septembrie cu un nou mandat și termenul foarte scurt până la finalul lunii aprilie (data depunerii candidaturilor) m-a determinat sa iau această decizie pe care vă promit că am cântărit-o cu atenție și alături de dumneavoastră o scoatem din nou la capăt.
Din acest motiv am ales să renunț la a mai candida, cel puțin la aceste alegeri și să îl susțin pentru funcția de Primar al Municipiului Onești pe domnul Adrian Jilcu, actualmente viceprimar al Oneștiului, cel cu care am lucrat alături timp de trei ani și jumătate și despre care pot spune că a fost mâna mea dreaptă în toate acțiunile pe care le-am întreprins în calitatea mea de primar și printre puținii capabili, sinceri și onești în a continua ce am început și care nu ne va dezamăgi.
În opinia mea Adrian Jilcu este singura persoană abilitată și capabilă să ducă mai departe proiectele începute de mine.
Îmi asum întru totul această decizie și vă asigur în aceeași măsură că voi fi în continuare alături de el, îl voi sprijini în noua misiune și vom forma împreună echipă PENTRU ONEȘTI.
Vă mulțumesc pentru încredere și am credința că nu vă voi dezamăgi nici de această dată!
Dumnezeu să aibă în pază Oneștiul și oneștenii!
Doamne ajută!
Sursa- facebook.com
Actualitate
Bilanț rutier Bacău: controale în trafic, testări alcool și permise reținute
Acțiuni ale polițiștilor rutieri pentru siguranța traficului rutier
În perioada 15–21 iunie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bacău au desfășurat acțiuni pe drumurile publice din județ, având ca obiectiv principal prevenirea și combaterea conducerii sub influența băuturilor alcoolice și a substanțelor psihoactive.
Acțiunile au vizat creșterea gradului de siguranță rutieră și reducerea riscului producerii accidentelor de circulație.
Pe durata activităților desfășurate, polițiștii au efectuat:
- 2.152 de autovehicule verificate
- 1.942 de testări cu aparatul etilotest
- 21 de testări cu aparatul DrugTest
Rezultatele acțiunilor în trafic
În urma verificărilor:
- 46 de rezultate pozitive la testările cu etilotestul, dintre care 32 la conducători auto
- 26 de șoferi au avut valori între 0,01 – 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat
- 6 șoferi au înregistrat valori peste 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat
- 32 de permise de conducere au fost reținute
- 26 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate conducătorilor auto depistați cu valori până la 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat
Mesajul polițiștilor
Polițiștii din Bacău vor continua acțiunile de prevenire și control în trafic, pentru depistarea și sancționarea celor care conduc sub influența alcoolului sau a substanțelor interzise.
Conduceți responsabil!





Actualitate
Evaluarea Națională 2026 în Bacău: Primele impresii după proba la Limba și literatura română
Prima probă a Evaluării Naționale 2026, cea la Limba și literatura română, s-a încheiat ieri pentru miile de elevi de clasa a VIII-a din județul Bacău. După examen, mulți candidați au declarat că subiectele au fost accesibile și că speră să obțină rezultate bune.
La examen, elevii au primit două texte suport: „Mesteceni de hârtie” de Veronica D. Niculescu și un fragment din „Agutoki. Impresii de călătorie în Papua Noua Guinee” de Carmen Strungaru. Pe baza acestora, candidații au avut de rezolvat mai multe cerințe de înțelegere și interpretare.
Unul dintre subiectele care le-a solicitat atenția a fost redactarea unui rezumat al primului text, într-un număr de 100-150 de cuvinte. Potrivit impresiilor exprimate după examen, mulți elevi au considerat cerințele accesibile și sunt optimiști în privința notelor pe care le vor obține.
Emoții pentru elevi și părinți
Ziua examenului a fost una plină de emoții nu doar pentru elevi, ci și pentru părinții care au așteptat în fața centrelor de examen sau acasă primele reacții după încheierea probei.
Pentru absolvenții de gimnaziu, Evaluarea Națională reprezintă un pas important, rezultatele obținute urmând să stabilească admiterea în învățământul liceal.
Când se afișează rezultatele
Primele rezultate ale Evaluării Naționale 2026 vor fi afișate pe 1 iulie, până la ora 12:00, atât online, cât și în centrele de examen.
Vizualizarea lucrărilor și depunerea contestațiilor vor avea loc în data de 1 iulie, între orele 14:00 și 18:00, precum și în zilele de 2 și 3 iulie.
Rezultatele finale vor fi publicate pe 8 iulie, fiind afișate anonimizat, prin coduri individuale atribuite fiecărui candidat.
Cum se calculează media de admitere la liceu
Media de admitere în clasa a IX-a este reprezentată de media generală obținută la Evaluarea Națională, calculată ca medie aritmetică a notelor de la probele de examen, cu două zecimale și fără rotunjire.
Actualitate
Bărbat reținut în Bacău după ce a condus fără permis și cu alcoolemie de 1,65 mg/l alcool pur în aerul expirat
Un bărbat de 58 de ani a fost reținut de polițiștii din Bacău după ce a fost prins conducând un autoturism deși avea dreptul de a conduce anulat și se afla sub influența alcoolului.
Potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Bacău, incidentul a avut loc în data de 19 iunie 2026, în comuna Parincea, unde polițiștii din cadrul Secției 8 Poliție Rurală Buhoci au depistat în flagrant delict un șofer care conducea un autoturism fără a avea dreptul legal de a conduce.
În urma verificărilor efectuate, oamenii legii au constatat că bărbatul, în vârstă de 58 de ani, avea dreptul de a conduce anulat.
Alcoolemie de 1,65 mg/l alcool pur în aerul expirat
Șoferul a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul indicând o valoare de 1,65 mg/l alcool pur în aerul expirat, o concentrație foarte ridicată.
Ulterior, acesta a refuzat prelevarea mostrelor biologice de sânge, necesare pentru stabilirea exactă a alcoolemiei.
Dosar penal pentru două infracțiuni
Polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de:
- conducerea unui vehicul pe drumurile publice fără permis de conducere;
- refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice pentru stabilirea alcoolemiei.
După administrarea probatoriului, oamenii legii au dispus măsura reținerii pentru 24 de ore, bărbatul fiind introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Bacău.
Poliția continuă cercetările
Cercetările sunt continuate de polițiști pentru documentarea întregii activități infracționale și dispunerea măsurilor legale care se impun.
