Connect with us

Actualitate

România se confruntă cu una dintre cele mai grave situații din Uniunea Europeană în ceea ce privește producția locală de medicamente

Published

on

Patronatul Producătorilor Industriali de Medicamente din România (PRIMER): “România se confruntă cu una dintre cele mai grave situații din Uniunea Europeană în ceea ce privește producția locală de medicamente, după ce 15 situri de fabricație de substanțe active au fost închise fără o analiza a efectelor. Pentru a putea reintroduce producția de substanțe active medicamentoase în țară Ministerul Sănătății ar trebui să ia legătura cu marii producători din India, țara care furnizează 40% din necesarul mondial de substanțe chimice pentru industria farmaceutică. ”

PRIMER – care reuneşte cele mai importante 19 situri de fabricaţie de medicamente din ţară – atrage atenţia asupra situației critice din prezent în ceea ce privește producția locală de medicamente ca urmare a închiderii fară remușcări a 15 situri de fabricație de substanțe active utilizate în industria farmaceutică, ceea ce situează Romania într-o poziție vulnerabilă privind disponibilitatea medicamentelor.

În trecut, Romania a fost unul dintre cei mai mari producători de substanțe active din Europa, cu peste 15 situri de producție aflate în București, Pitești, Ploiești, Rm. Vălcea, Onești, Codlea, Târnăveni, Târgu Mureș, Cluj-Napoca, Baia Mare, Iași. Până în anul 1995 țara noastră producea nu doar substanțe chimice, materii prime și materiale pentru industria farmaceutică, ci și ingredientele active necesare producerii medicamentelor. Acestea erau exportate în peste 50 de țări, fapt ce contribuia, totodată, semnificativ la economia României.

Aceste fabrici au fost închise total sau parțial sub pretextul condiționărilor de mediu sau al standardelor de calitate, astfel încât, astăzi, într-o perioadă de criza a disponibilității medicamentelor, toate substanțele chimice utilizate în fabricile de medicamente din țara trebuie importate, acest lucru contribuind la
sincopele de aprovizionare cu medicamente pe care le reclamă pacienții romani.

Mai mult decât atât, România nu mai produce nici măcar cutii, folie de aluminiu și recipiente de sticlă sau plastic utilizate în producția de medicamente. Orice problemă semnalată la producătorii din China sau India de materii prime și materiale de ambalat, cum ar fi scumpirile și creșterea termenului de livrare al acestora, se repercută în disponibilitatea și accesibilitatea tratamentelor necesare pacienților romani. Un exemplu concret este creșterea prețului la materia primă la paracetamol de 8 ori și la carbamazepina de 22 ori.

Ministerul Sănătății și Ministrul Economiei din România au anunțat, pentru prima oară, planuri de sprijinire a producției locale de medicamente, o inițiativă care vine după 10 ani de avertizări cu privire la neajunsurile sistemului de aprovizionare cu medicamente din țară. Cu toate acestea, exista încă multe obstacole în calea realizării unor rezultate concrete. Daca România dorește să relanseze producția de materii prime din sectorul farmaceutic este necesar un schimb de experiență cu marii producătorii de resort din India.

“Potrivit informațiilor, India fabrica 40 % din necesarul mondial de substanțe chimice utilizate în industria farmaceutică, estimând până în 2026 o cifra de afaceri de peste 15 miliarde de Euro din producția acestor substanțe chimice. Mai important, producătorii din India dețin know-how în brevete, formule, rețete, standarde de fabricație și de mediu a ingredientelor active medicinale, ceea ce este crucial, având în vedere reglementările extrem de stricte ale producției de medicamente.”, a mai completat Dr. Dragoș Damian, Director Executiv PRIMER.

Sunt de menționat două aspecte mai importante decât orice declarații politice: industria farmaceutică contribuie la 12% din deficitul de balanță comercială din 2023, care a ajuns la un nivel record de 35 miliarde de Euro. De asemenea, 30% din deficit provine din industria chimică, acesta industrie ajungând să fie practic inexistentă în România, ceea ce face ca țara noastră să fie profund vulnerabilă din această perspectivă.

Prin urmare, colaborarea cu marii producători din India ar putea reprezenta o soluție viabilă pentru reactivarea acestui sector important al economiei romanești în vederea dezvoltării unei producții locale de medicamente puternice și sustenabile, care să asigure un acces facil și constant la medicamente și tratamente esențiale pentru toate categoriile de pacienți din România.

Din PRIMER fac parte cele mai importante 19 fabrici de medicamente din țară: AC HELCOR, ANTIBIOTICE, B.BRAUN, BIO-EEL SRL, BIOFARM, FITERMAN PHARMA, GEDEON-RICHTER, INFOMED FLUIDS, LABORMED-ALVOGEN, LAROPHARM, MAGISTRA CC, POLISANO PHARMACEUTICALS, ROPHARMA, SANTA SA, SLAVIA PHARM, TERAPIA – o companie SUN PHARMA, TIS PHARMACEUTICAL, VIM SPECTRUM, ZENTIVA.

Continue Reading

Actualitate

Un autoturism s-a răsturnat într-o prăpastie în Agăș. O persoană a ajuns la spital

Published

on

Un autoturism s-a răsturnat, în această seară, într-o prăpastie cu o adâncime de aproximativ 10–12 metri, în comuna Agăș, satul Agăș, județul Bacău.

La locul accidentului au intervenit pompieri militari din cadrul Punctului de Lucru Brusturoasa și al Gărzii de Intervenție Comănești, cu o autospecială de stingere și o autospecială de descarcerare, alături de un echipaj SMURD și echipaje ale Serviciului de Ambulanță Județean. De asemenea, pentru sprijin a fost solicitat și Salvamont, punctul de lucru Sulta–Agăș.

În accident au fost implicate două persoane. Un bărbat a reușit să iasă singur din autoturism înainte de sosirea echipajelor de intervenție. Acesta a fost evaluat la fața locului și a refuzat transportul la spital.

Cea de-a doua victimă, un bărbat rămas încarcerat în autoturism, a fost extrasă de echipajele de descarcerare. Potrivit evaluării medicale, acesta prezenta dureri în zona lombară și escoriații, fiind transportat la spital de un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean pentru investigații suplimentare.

Pe durata intervenției, pompierii au asigurat măsurile de prevenire și stingere a incendiilor, pentru eliminarea oricărui risc suplimentar.

Continue Reading

Actualitate

ARBOmedia relansează rețeaua ARBOpodcast  într-un format extins, cu o listă numeroasă de podcasturi și noi formate de publicitate

Published

on

Lansată inițial în 2021, prima versiune a diviziei ARBOpodcast a reunit un număr restrâns de podcasturi, dar, grație fuziunii cu Thinkdigital de la sfârșitul anului trecut, rețeaua a crescut considerabil, iar în acest an a adăugat noi titluri în ofertă.

Rețeaua ARBOpodcast numără în prezent 50 de creatori de conținut care realizează 54 de podcasturi pe subiecte diverse: de la social, politic, business ori tehnologie, până la sănătate, parenting, dezvoltare personală, sport, monden sau divertisment.

Printre numele sonore din rețeaua ARBOpodcast se numără (alfabetic) realizatori precum Radu Buzăianu, Dan Cadar, Răzvan Exarhu, Gojira, Virgil Ianțu, Cătălin Măruță, Mihai Morar, Tudor Mușat, Cătălin Oprișan, Radu Paraschivescu, Dragoș Pătraru, Liana Stanciu, Doru Supeală, Cătălin Striblea, Mihaela Tatu, Teo Trandafir, Radu Andrei Tudor și mulți alții.

Potrivit studiului „Media Digitală în România 2025” realizat de BRAT circa 4,8 milioane de români consumă podcasturi, într-o piață digitală în care utilizatorii petrec peste patru ore zilnic online. Alte studii internaționale, precum cele realizate de YouGov, plasează România printre liderii europeni la consumul de podcasturi, cu 47% dintre români ascultând podcasturi cel puțin o oră pe săptămână.

Serviciul ARBOpodcast oferă cinci tipuri de publicitate: Product Placement, Sponsored Intro, Pre Roll & Mid Roll Ads și Full Sponsorship, la care se adaugă un format inedit pentru piața românească: Podcast Reel Native Brand Frame, dedicat Reels-urilor de promovare a podcasturilor în social media.

Podcasturile au devenit spații reale de influență, nu doar canale alternative de conținut. Prin relansarea ARBOpodcast și introducerea formatului Podcast Reel Native Brand Frame ne propunem să conectăm mai bine creatorii, brandurile și social media într-un ecosistem coerent, în care publicitatea este integrată natural, nu impusă”, declară Alin Alecu, Managing Director ARBOmedia.

ARBOpodcast se adaugă unei game de rețele de comunicare comercială care a consacrat deja ARBOmedia drept regia de media cu una dintre cele mai diversificate oferte pentru piața de profil din România.

Fondată în 1997, compania a lansat de-a lungul timpului rețele consolidate de media, începând cu rețeaua de publicitate în presa scrisă (din 2003) și continuând ulterior cu rețele similare de site-uri web, radio local sau televiziune locală.

În ultimii 10 ani, ARBOmedia și-a extins activitatea către influencer marketing (din 2017), devenind unul dintre actorii importanți în acest domeniu și, mai nou, a adus în prim-plan publicitatea integrată în jocuri (post-fuziunea cu Thinkdigital).

Puteți găsi aici lista completă a podcasturilor incluse în rețeaua ARBOpodcast precum și detalii legate de formatele de publicitate oferite.

Continue Reading

Actualitate

Accident grav pe DN2-E85, în comuna Filipești. O femeie și-a pierdut viața

Published

on

În această seară, pompierii militari băcăuani au fost solicitați să intervină în urma unui accident rutier produs pe DN2-E85, în comuna Filipești.

La locul evenimentului au fost mobilizate o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, o ambulanță SMURD TIM și o ambulanță SMURD EPA din cadrul Detașamentului de Pompieri Bacău.

Potrivit informațiilor furnizate de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, accidentul s-a produs în urma coliziunii dintre două autoturisme, fiind implicate trei persoane.

Două persoane s-au autoevacuat din unul dintre autovehicule, în timp ce cea de-a treia victimă, o femeie, a fost găsită încarcerată și în stare de inconștiență. După extragerea acesteia dintre fiarele contorsionate, echipajele medicale au început imediat manevrele de resuscitare.

Din nefericire, victima nu a răspuns manevrelor de resuscitare, iar medicii au declarat decesul acesteia.

Celelalte două persoane implicate în accident au fost evaluate medical la fața locului și transportate ulterior la Unitatea de Primiri Urgențe Bacău pentru investigații și tratament de specialitate.

Cauzele și împrejurările producerii accidentului urmează să fie stabilite de către polițiști.

Continue Reading

Copyright © 2019 PlusTV - Bacau